Yönetimimiz

Yönetimimiz

Yönetim Kurulu Üyelerimiz
Yönetim Kurulu Başkanı 
Fatma Meriç YILMAZ
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
İlyas Haşim ÇAKMAK
Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Atila Kurama
Yönetim Kurulu Üyesi
Murat ONUK
Yönetim Kurulu Üyesi
Hakan ERTÜRK
Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Müdür
Fevzi ÖZTÜRK
Yönetim Kurulu Üyesi
Yasir YILMAZ
Yönetim Kurulu Başkanı 
Fatma Meriç YILMAZ
Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz

1975 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıpta uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladı. 2003-2010 yılları arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başasistan olarak görev yapmaya başlayan Yılmaz, 2008 yılında doçentlik unvanı aldı ve 2010 yılında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Klinik Şef Yardımcısı olarak görev yaptı. 2011 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim dalına Doçent olarak atanan Yılmaz, 2014 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde profesörlük unvanını aldı. 2012-2015 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı Eğitim ve İdari Sorumluluğu ile Laboratuvar Koordinatörlüğü görevini yürüttü. 2015-2016 yılları arasında Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; 2016-2017 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda yayınlanmış makalesi bulunan Yılmaz, halen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıbbi Biyokimya ABD. Da Öğretim Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Biyokimya Kliniğinde Eğitim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yılmaz’ın ayrıca, TÜBİTAK BİDEP Danışma Kurulu Üyeliği, Sağlık Bakanlığı Tıbbi Laboratuvar Bilim Kurulu Üyeliği ve IFCC C-NPU komisyonunda asil üyeliği bulunmaktadır. 

2015 yılından bu yana Türk Kızılay Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmekte ve halen Kızılay Kadın Koordinasyon Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. 

9 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen Kızılay Genel Kurulunda Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz Kızılay Başkanı seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk annesi olan Yılmaz iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
İlyas Haşim ÇAKMAK
İlyas Haşim ÇAKMAK

1970 yılında Dusseldorf Almanya’da doğdu. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 1996 yılında Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans üzerine yüksek lisansını tamamladı. 
1992 yılında girdiği iş hayatında, perakende sektöründe ürün, ihracat, iş geliştirme müdürlükleri, icra kurulu ve yönetim kurulu üyelikleri, murahhas azalık ve yönetim kurulu başkanı danışmanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. Üst düzey yönetici olarak çalıştığı firmalar arasında Esselte Leitz, Panda, Danet, Ülker Golf firmaları yer almaktadır. 2007-2010 yılları arasında Eastgate Capital Group Ltd-Dubai firmasında Türkiye Danışmanı olarak görev yapmıştır. Halen Coldstone Creamery Turkey firmasında Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra, Kızılay Yatırım bünyesinde Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapmaktadır.

Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Atila Kurama
Mehmet Atila Kurama

1960 yılında Bolu’da doğdu. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İşletme bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Cardiff Business School’da işletme mastır yaptı. Kariyerine yatırım bankacılığı ile başladı. 1984-2001 yılları arasında dünyanın önemli finansal kurumlarından Islamic Investment Co. Of Gulf Cidde, National Commercial Bank Cidde, UBS Londra, Swiss Bank Londra’da çalıştı. Ülker Yıldız ailesine 2001 senesinde grubun bankacılık konusundaki yatırımı olan Family Finans kurumunun CEO’su olarak katıldı. Kurumun birleşme neticesinde Türkiye Finans Katılım Bankasına dönüşmesinde ve nihayetinde 2007 senesinde Suudi Arabistanlı National Commercial Bank’a satılmasında çok önemli rol oynadı. Türkiye’nin en büyük özel şirketlerinden Yıldız Holding’te Genel Müdür, CFO ve Yönetim Kurulu Murahhas Azası olarak görev yaptı. Bu görevi esnasında içerisinde grubun bölgesel bir oyuncudan dünyanın en büyük gıda üreticilerinden birisine dönüşmesi sürecinde; yapılanma, yatırım ve özellikle Godiva ve Şok gibi grubun büyümesinde önemli rol oynayan şirket satın almalarında büyük görevler üstlendi. 2014 yılına kadar Yıldız Holding’in sahibi olduğu Türkiye’deki halka açık en büyük girişim sermayesi yatırım ortaklığı şirketi olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın kurucu CEO’su olarak görev yaptı. Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, özellikle 2012 yılında yaptığı Kümaş A.Ş. ve Makina Takım A.Ş. gibi satın almalarda ve o tarihe kadar Türkiye’nin en büyük 2. özelleştirme girişimi olan köprü ve otoyolların satışında oynadığı rol ile ön plana çıktı. 2012-2018 yılları arasında Mondi Tire Kutsan İstanbul, MENA Infrastructure Fund Dubai ve Medyasoft A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptı. Türkiye Basketbol Federasyonuna 3 dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Halen İstanbul’da bulunan BRK Yatırım Şirketi’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca, Fajr Capital Ltd. Dubai, Fajr Capital Advisors Ltd. Dubai ve Cravia Group Holdings Dubai’de yönetim kurulu üyesidir.

Yönetim Kurulu Üyesi
Murat ONUK
Murat ONUK

1974 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. Çalışma hayatına 1993 yılında teknoloji sektöründe pazarlama alanında görev alarak başladı. Bu dönem çalıştığı firmalarda ürün gamı ve kurgusunun oluşturulması ve geliştirilmesi, fiyatlandırma ve pazarlama programlarının oluşturulması, dağıtım ve satış kanallarının geliştirilmesi gibi alanlarda önemli katkılar sağladı. Bu çalışmaları neticesinde ilgili firmaların hem satışlarında çok güçlü artışlar görülürken hem de ilgili firmalar ciddi pazar payı kazanımı elde ettiler.

 


Yerli firmalarda gösterilen bu önemli başarılar teknoloji alanında dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Microsoft’un dikkatini çekti ve 1999 yılında Microsoft firmasında Tüketici Pazarlama Müdürü olarak çalışmaya başladı ve bu görevini uluslararası bir role geçene kadar devam ettirdi. Sektör, hedef kitle, ürün ve kanalları birleştiren kapsamlı bir pazarlama stratejisi geliştirirken yerel ve küresel pazarlama stratejilerini uyumlu hale getirdi. Dağıtım kanallarını Microsoft tüketici ürünleri çevresinde yeniden organize etti. Beş yılda Türkiye Microsoft’un perakende faaliyetinin dünyadaki en iyi üç pazardan birisi olmasını sağlarken perakende kanalı Microsoft Türkiye’nin en hızlı büyüyen iş alanı ve yönettiği bölüm Türkiye’nin en büyük bilgisayar perakende ekiplerinden biri haline geldi. Başarıları, ekibin dört yıl boyunca Microsoft içinde küresel çapta takdir görmesine, örnek gösterilmesine ve toplantılara davet edilmesine sebep oldu. Akabinde 2004 yılında Microsoft şirketinde uluslararası alanda görev aldı ve 2009 yılına kadar Microsoft firmasında Kıdemli Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2004 ile 2006 arasında ürünlerin EMEA (Avrupa-Ortadoğu-Afrika) bölgesinde 79 şube, 650 distribütör ve on binlerce dağıtıcı aracılığıyla pazarlanmasını yönetti. Yönetimi sırasında gelirde yüksek oranlı büyüme ve dolayısıyla ciddi pazar payı artışı, giderlerde azalma ve operasyonel verimlilik artışı kaydetme başarısı gösterdi.

 


2009 yılında yeniden Türkiye’ye dönüş yapan ve ülkenin en büyük geniş bant internet servis sağlayıcısı olan TTNET firmasında Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Pazarlama ekip analizi yaptırarak ekibi üç kattan fazla büyüttü ve hazırlanan pazarlama stratejisi ve reklam kampanyalarıyla bir yılda abone sayısında ve gelirlerde önemli artışlar kazanılmasını sağladı. Daha sonra Türk Telekom’da CEO Danışmanı olarak hizmet verdi. Pazarlama, iş ve ürün geliştirme, satış ve yeni satış kanalları konularında CEO‘ya danışmanlık hizmeti sağlarken pazar ve rakiplerin dinamikleri konusunda yakın çalışarak özellikle yatırım, birleşme ve satın alma konularında daha sağlıklı karar alınmasına katkı verdi.

 


2013 ve 2016 yılları arasında Türkiye’nin sektöründe önde gelen kurum ve şirketlerinin yönetim kurullarına ve genel müdürlerine özellikle pazarlama, strateji, finans, iş ve ürün geliştirme, satış ve satış kanalları ile ilgili olarak danışmanlık sağladı. Ayrıca önemli girişim şirketlerine kullanıcı kazanımı, dijitalleşme ile ciro ve iş modelleri konusunda mentorluk yaptı.

 


2016 yılından beri sermaye piyasalarının en yeni ürünlerinden olan gayrimenkul ve girişim sermayesi fonlarının yatırım komitelerine ve yönetim şirketinin yönetim kurullarına aktif olarak katılarak, pazarlama, finans, iş ve ürün geliştirme, satış kanalları ve yönetimi konusunda sunmuş olduğu görüşleriyle katkı sağlamaktadır. Portföy yönetim şirketinin ve rakiplerinin dinamiklerinin daha iyi analizi, vizyon, strateji ve şirket organizasyon yapısının uygunluğunun sağlanması konularında katkıda bulunurken yeni girişimlere mentorluk yaparak, sıfırdan on binlerce kullanıcıya ulaşmalarına, perakende, e-ticaret ve reklam tabanlı iş modelleriyle PC, mobil cihaz ve bulut platformları üzerinden satış gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Sektörün önde gelen beşi gayrimenkul ve beşi girişim sermayesi olmak üzere toplam on fonda yatırım komitesi üyesi olarak görev alırken girişim sermayeyi fonlarının yatırım yaptığı şirketlerde yönetim kurulu üyesi olarak katkı vermektedir. Girişim sermayesi fonlarının yatırım portföyleri, fintek, siber güvenlik, mobil oyunlar, eğitim, eğlence, e-öğrenme alanlarının yanı sıra yiyecek ve yenilenebilir enerji alanlarındaki girişimlerden oluşmaktadır.

 


2020 yılından beri Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nde Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişim Sermayesi Meclisi’nde ise Mevzuat ve Düzenleme Komisyonu Başkanı olarak görev almakta ve farklı sektörlerde birçok şirkette yönetim kurulu üyeliği yaparak başta teknoloji ve pazarlama alanlarında olmak üzere bir çok farklı disiplinde destek vermeye devam etmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi
Hakan ERTÜRK
Hakan ERTÜRK

1977 yılında Ankara’da doğdu, 2000 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 2006-2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Illinois MBA (Finans) programını başarıyla tamamladı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Doktora programını 2018 yılında girişim sermayesi alanında verdiği doktora teziyle başarıyla tamamladı.

İş hayatına 2000 yılı Eylül ayında TCMB’de başladı, kısa süre sonra 2000 yılı Aralık ayında Stajyer Hazine Kontrolörlüğü sınavını kazanarak Hazine Müsteşarlığına geçiş yaptı. 2000-2006 yılları arasında Stajyer - Hazine Kontrolörü, 2009 – 2011 yılları arasında İç Denetçi olarak görev yaptı. 2011 yılında Hazine Müsteşarlığı Finansal Araçlar ve Piyasalar Geliştirme Daire Başkanlığına getirildi. 2016 yılında Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü görevine vekâleten atandı. 2019 yılı Ağustos ayından 2021 Ağustos ayına kadar Avrupa Birliği Programlarının yürütülmesinden sorumlu Merkezi Finans ve İhale Biriminin Başkanlığını yürüttü. 2021 Ağustos ayından itibaren yeniden Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü görevine vekâleten atandı. 1 Haziran 2022 tarihi itibariyle Kızılay Yatırım Holding bünyesinde yer alan Sosyal Danışmanlık AŞ’de Genel Müdür olarak etki yatırımcılığı alanında faaliyette bulunmak üzere göreve başladı. Bu görevlerin yanı sıra Kredi Garanti Fonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Yatırım ve Kalkınma Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Avrupa Yatırım Fonu Türkiye Büyüme ve Yenilikçilik Fonu’nda yatırım komitesi üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki görevi süresinde finansmana erişim konusunda birçok yeni finansal aracın ülkemize kazandırılmasında önemli görevler üstlendi. Bireysel katılım sermayesi sisteminin (melek yatırımcılık), Girişim Sermayesi Fonlarının desteklenmesine yönelik fon programlarının (girişim sermayesi ve fonların fonu), Hazine destekli kredi kefaletinde Portföy Garanti Sistemi’nin, Teminatlı İşlemler ve Merkezi Sicil Sistemi’nin ve Türkiye Yatırım ve Kalkınma Bankası bünyesinde Türkiye Kalkınma Fonu’nun yasal altyapısının oluşturulmasını fiilen yürüttü ve bu programların temel çerçevesinin oluşturulmasını sağladı. Kitle Fonu düzenlemesinin ülkemize getirilmesinde önemli çaba sarf etti. Genel Müdürlüğün uhdesinde bulunan görevler kapsamında Kambiyo rejimi düzenlemelerinin yapılması ve bunların yürütülmesini ve finansal istikrar komitesinin çalışmalarını yürüttü. Görevi süresince finansal piyasalarla ilgili birçok düzenlemeye aktif olarak katkı sağladı. Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanlığı görevi sırasında birimin AB fonları dışı fonları da ülkemize kazandırılmasını sağlamaya yönelik olarak birimin yeniden yapılandırılmasını sağladı.

Haziran 2022'de Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.'ne Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştır.

Hakan Ertürk, evli ve 3 çocuk babası olup, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Müdür
Fevzi ÖZTÜRK
Fevzi ÖZTÜRK

Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nü, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü Uluslararası Bankacılık ve Finans Tezli Yüksek Lisans programını bitirdi. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi “Sermaye Piyasaları ve Borsa” programını ve Marmara Üniversitesi “Finansal Piyasalarda Alternatif Yatırım Araçları ve Portföy Yönetimi” programını bitirdi.

Profesyonel iş hayatına 1998 yılında Türkiye İş Bankası grubunda Fon ve Hazine Yönetimi'nde başlayan Öztürk, sermaye piyasası kurumlarının hazine ve fon yönetim bölümlerinin kurulmasında ve yönetiminde aktif rol aldı. Fon ve Portföy Yöneticisi olarak Türk sermaye piyasalarında ilk kez faizsiz prensiplere uygun ve konvansiyonel birçok yatırım ve borsa yatırım fonunun kuruluş sürecinde aktif rol alarak; bu fonların kuruluş, tasarım, yönetim ve operasyonlarından sorumlu Fon ve Portföy müdürü olarak görev aldı.

2009 yılında TKBB tarafından düzenlenen bilimsel araştırma yarışmasında; “Türkiye’de Katılım Bankacılığı ve Fırsatlar” adlı çalışmayla Bilimsel Değerlendirme Kurul Ödülü’nü aldı. İşletmelere finansal ve sermaye piyasası konularında bağımsız danışmanlık hizmeti verdi. Uzun yıllar gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı ve TV yorumculuğu yaptı. Türkiye’de ilk kez 2009 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen Gelire Endeksli Senetlerin, fiyatlama ve teknik konularda proje ekibinde yer alarak, ikincil piyasasında sağlıklı fiyat oluşmasını organize etti. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Piyasalar Direktörlüğünde Yönetici olarak piyasa işletim, mevzuat düzenlemeleri, piyasa geliştirme tasarımları ve operasyonlarının yürütülmesinde görev aldı.

Mayıs 2021'den bu yana Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. ‘de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Halihazırda Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK) Başkan Yardımcılığı, Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Denetleme Kurulu Üyeliği ve TOBB Türkiye Girişim Sermayesi Meclis Üyeliği görevlerini de yürüten Öztürk, Sermaye piyasası faaliyetlerine ilişkin olarak, “Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı”, “Türev Araçlar Lisansı”, “Kurumsal Yönetim ve Derecelendirme Lisansı” ve “Kredi Derecelendirme Lisansı” sahibidir.

Yönetim Kurulu Üyesi
Yasir YILMAZ
Yasir YILMAZ

1983 yılı Kütahya doğumludur. Liseyi Kütahya Anadolu Öğretmen Lisesinde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İşletme dalında ikinci lisans eğitimini almış olup, yüksek lisans eğitimini kentsel dönüşüm üzerine yaptı. Üniversite yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler aldı. Meslek hayatına memleketi Kütahya'da başlayan Yılmaz, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi iştiraki olan Emlak Konut GYO A.Ş.'de marka değeri yüksek olan çeşitli projelerde teknik uzman ve uygulama müdürü olarak görevler aldı. Halen şahsına tevdi edilen Uygulama Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir. Yılmaz evli ve 2 çocuk babasıdır.

Çerezlerin Kullanımı
Kişisel verilerinizin Kızılay Portföy tarafından işlenme amaçları hakkında daha detaylı bilgi için Çerez Politikası Aydınlatma Metni’ni okumanızı tavsiye ederiz.
ÇEREZLERİ ONAYLA